YAZ koduyla %35 İndirim ☀️ 1.750 TL üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz

Yılların Eskitemediği Aksesuar; Halhal’ın Hikayesi

Özellikle yaz aylarında bileklerimizi süsleyen, zarif ve şık bir görüntü yakalamamızı sağlayan halhallar, uzun yıllardır özellikle Doğu Anadolu bölgesinde sıkça tercih edilmektedir.

Halhal’ın tarihçesine gelecek olursak, İ.Ö 2000 ve İ.Ö. 7000’li yıllarda yapılan kazılarda İran’da kadınların halhal taktıklarına rastlanmıştır. Antik takılar kısmında yer alan halhal, Anadolu’da yaygın olarak kullanılan ve Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde bir çeşit nişan simgesi gibi anlam taşımakta ve halhal takan kadınların yürürken bile ses çıkararak etrafa nişanlı olduklarını anlatmak istemişler. Bir başka rivayete göre de Osmanlı döneminde, bekar kadınların bunu ima etmek için halhal taktıklarıdır. 

 

Halhal dilimize Arapça Halahil kelimesinden Türkçe’ye girmiş bir sözcüktür ve kadınların süs eşyası olarak taktığı altın veya gümüşten halka, ayak bileziği anlamına gelir. 

Halhallar günümüzde çok çeşitli materyallerden yapılmaktadır, tasarım olarak bir zincir etrafına süslemeler yapılarak elde edilen halhallar da, en çok tercih edilen modeller olarak, zincir halhal, boncuklu halhal, deniz kabuğu halhal, etnik halhal gibi modeller bulunmakta.

Eğer siz de modası asla geçmeyen halhalları yaz kış demeden bileklerinizden eksik etmiyorsanız, Bonjouk Studio’nun birbirinden güzel halhallarına göz atabilirsiniz. 

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın