YAZ koduyla %35 İndirim ☀️ 1.750 TL üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz

Yazın Saçlarımızı Nasıl Koruruz?

Sıcak yaz güneşi cildimize zararlıdır ve bunun için gerekli önlemleri alıyoruz. Ama aynı zamanda saçlarınız üzerinde de zararlı etkileri vardır. Güneşten gelen ısı, saçta yıpranmaya ve oksidatif hasara neden olur ve saçı kuru, kırılgan ve sert hale getirir.

Bu yazımızda güneşin saçlar üzerindeki etkilerini ve alabileceğiniz koruyucu önlemleri anlatacağız. Daha fazla bilgi için aşağı kaydırın!

UV ışınları saç kütiküllerine nüfuz ederek kuruluk, kırılganlık ve yıpranma gibi hasarlara neden olabilir. UV radyasyonu kortekse ulaşır ve ciddi saç hasarına neden olabilecek pigmentasyon kaybına ve protein bozulmasına neden olur. Yaz güneşinin ısısı saçlarınızı cansız ve gevşek hale getirebilir. Bu, atmosferdeki yüksek nem nedeniyle olur. Bu nem saçınıza yerleşebilir ve ağırlaşarak saçların dökülmesine neden olabilir. Yazın neden olduğu ter ve toz, kepek, kırık uçlar, kıvırcıklık ve artan saç dökülmesi gibi saç problemlerini artırır. Yazın hava koşulları kafa derinizde sertlik yaratabilir ve kuruluğa, güneş yanığına neden olabilir. Saç, cildi güneş hasarından korumaya yardımcı olur ve ayrıca kafa derisini bundan koruyabilir. Kuru saç derisi saç köklerine zarar verebilir.

Güneşe aşırı maruz kalmaktan kaçınmak ve dışarı çıkarken saçınızı korumak için yeterli önlemleri almak önemlidir. Teknik bilgi için okumaya devam edin!

 

Yazın Saç Nasıl Korunur?

Saçınızda harikalar yaratan tüm ürünleri ararken, birkaç şeye göz atmayı unutmayın:

Saç derisi tipi – Yağlı, kuru, kepek, kaşıntı veya başka herhangi bir tıbbi durum.

Saç tipi – Düz, kıvırcık, dalgalı, renkli, işlem görmüş, permalı, düzleştirilmiş veya başka herhangi biri.

 

1. Çok Fazla Kozmetikten Kaçının

Yazlar zaten saçınızı kurutur ve hasara neden olur. Bir çalışma, boyalı saçların ısının etkilerinden önemli değişiklikler gösterebileceğini göstermektedir.

Yaz aylarında saçınızı boyamak veya rengini değiştirmek istiyorsanız, güneş bastırmadan bir veya iki ay önce yapmayı deneyin. Organik malzemeleri de deneyebilirsiniz.

2. Saç Kremi Kullanın

Güneş saçınızı kuruturken, durulanan bir saç kremi kullanarak saçınıza biraz nem ve canlılık kazandırmaya yardımcı olun. Saç tipinize ve yapınıza uygun olanı alın. Yüzmeye gidiyorsanız, saçınıza saç kremi sürmeyi ve bone takmayı unutmayın.

3. Bakımlı Şampuan

Saçınızı her gün şampuanlamak isteseniz de, bunu yapmak yarardan çok zarar verir. Çok fazla şampuan saç derinizi ve saçınızı daha da kurutabilir.

Saç derinizde daha fazla terleme eğilimindeyse özellikle yazları için iyi olan hafif bir şampuan tercih edin.

Şampuan sadece saç derisine uygulanır, saça değil ve saçınızı yıkarken köpükler durulanır ve saçınızı da temizler. Şampuanı saçınıza ve saç uçlarına ayrı ayrı koymak onları kurutur.

 

4. Yüzdükten Sonra Şampuan

Bir araştırma, yüzme havuzlarındaki klor ve güneşten gelen UV ışınları nedeniyle saç renginde ve proteinde önemli değişiklikler yarattığını gösterdi. Yüzdükten sonra düzenli şampuan kullanmak, klorlu sudan kaynaklanan saç hasarını azaltmaya yardımcı olabilir.

5. Isıdan Kaçının

Fön makinesini en düşük ayarda kullanın ve gerekirse saçınızı yarım saat önce yıkayın, böylece havayla kuruması için yeterli zaman kalır. Şekillendirici aletler ve maşaları kullanmaktan kaçının, saçınızın olabildiğince doğal olmasına izin verin.

 

6. Saçınızı Kesin

Saçınızın uçları yaz aylarında çok yıpranır. Bu, çatallaşmış ve kurumuş uçları gördüğünüz zamandır. Yaz, kendinize yeni bir saç kesimi yapmak için ideal bir zamandır, ancak saçınızı kısaltmak istemiyorsanız, uçlarla ilgilenecek ve saçınıza hayat verecek küçük bir düzeltmeyi tercih edin.

7. Boyalı Saçlarınıza Bakım Yapın

Son zamanlarda saçınızı boyadıysanız veya boyalı saçlarınız varsa, yaz aylarında ekstra bakım yapmak isteyebilirsiniz. Saç, kimyasal işlemlerle maksimum düzeyde hasar görür, bu da renk solmasına ve aşırı saç kuruluğuna neden olur.

Saç bakım ürünlerini seçerken, boyalı veya işlem görmüş saçlar için özel olarak üretilmiş olanları tercih edin. Saçınızı yakın zamanda boyadıysanız, özellikle en yoğun olduğu zamanlarda güneşe daha az çıkın. Gerekirse, saçınızı bir şapka veya eşarp ile örtün.

8. Güneş Koruması Kullanın

Saçınızı kavurucu güneşten korumanın en iyi yolu bir eşarp takmaktır. Bir eşarp kullanmak istemiyorsanız, SPF'li bir saç kremi kullandığınızdan emin olun. Dışarıda çok fazla işiniz varsa ve sık sık güneşe çıkıyorsanız, iyi miktarda SPF içeren saç ürünlerini tercih edin. Ayrıca saç tipinize uygun özel bir saç maskesi veya güneş koruyucu ürünü de tercih edebilirsiniz. Ancak, eve gittiğinizde saçınızı yıkadığınızdan emin olun.

 

9. Saçlarınızı Toplayın

Yaz sıcağı saçlarınızı ekstra kuru ve kıvırcık yapar. Bağlayarak saçınızın fazla kıvırcık olmasını engellemeye çalışın. Sıcak ayları saçınızı toplayarak geçirmeye çalışın. Bu sadece saçınızı elektriklenmeye karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda terlemeyi de azaltır.

 

10. Bol Sıvı İçin

Yukarıdakilerin hepsini saçınızı güneşten korumak için yapıyor olsanız da yeterince su içmiyorsanız hiçbir şey elde edemezsiniz. Yemek rutininize mümkün olduğunca çok taze meyve ve sebze ekleyin. Bu, yaz için önemli bir saç bakımı ipucudur.

 

11. Derin Bakım

Saçlar yaz aylarında daha kuru, daha ince ve daha kırılgan hale gelir ve saçınızı güneşe maruz bırakırsanız daha düzenli olarak bakım yapmanız gerekir. Derin bakım uygulamaları saçınızı nemlendirebilir ve besleyebilir. Ancak bunları her gün veya her gün değil, haftada bir kullandığınızdan emin olun. Derin yumuşatıcılar konsantre miktarda kimyasal içerir ve günlük olarak uygulanmamalıdır.

 

17. Kurulamaya dikkat

Saçınızı havluyla kuruladığınızda, sürtünme saç kırılmasına neden olabilir. Saçınızı sertçe ovmak yerine, hafifçe kurutmayı deneyin. Havluda saçınızı kıvırın. Aynı şey saçınızı tararken de geçerlidir.

 

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın