BS35 koduyla %35 İndirim | 1.750 TL üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz

Moda İkonu Iris Apfel’den Hayat ve Stil Dersleri

 

Iris Apfel, bir moda ikonu ve iç mimar. Kolayca tanınan, eklektik ve cesur bir görünüme sahip olan Apfel, birçok kişi tarafından şimdi kişisel stil olarak adlandırdığımız şeyi ortaya çıkaran ve kutlayan ilk insanlardan biri olarak kabul edilir. 

Apfel 29 Ağustos 1921'de New York'ta doğdu ve büyükanne ve büyükbabasının Brooklyn'deki evinde zaman geçirdi. Büyükannesinin kızlarının hayır işleri için dikmek için ellerinde bulundurdukları çok miktarda kumaş artıklarını gördükten sonra tekstil tutkusu orada ateşlendi. Bazen sık sık oynadığı ev kalıntılarını almasına izin verildi.

 

2018 tarihli "Iris Apfel: Kazara İkon" kitabında, "Dokuya, renge ve desene takıntılıyım, bütün akşamları kendimi bu şekilde eğlendirerek geçirdim. Geriye dönüp baktığımda, bu şekilde oynamak çok açık ki gözümü kamaştırdı ve kumaşa çok derin bir ilgi duymamı sağladı" cümlelerinden sonra, onun tutkusundan etkilenmemek mümkün değil…

Kendi modanı yaratmakla ilgili söylediği bir diğer not alınması gereken şey de, “Delirebilecek kadar orijinal olmalısın. Kendine karşı dürüst olmalısın, kendini bilmelisin. Trend takipçisi olma. Birkaç risk almayı öğrenmelisin.”

 

1950 yılında, 100 yaşına kadar yaşayan merhum kocası Carl Apfel ile birlikte, uluslararası bir kumaş üretim şirketi olan Old World Weavers'ı kurdu. Apfel'in New York Times'taki ölüm ilanına göre, çift oradan Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray ve Metropolitan Sanat Müzesi için kumaş sağlamaya devam etti ve Greta Garbo'dan Jackie Kennedy'ye kadar herkesle çalıştı.

 

Metropolitan Sanat Müzesi'ndeki Kostüm Enstitüsü'nün parlak renkli kıyafetlerini, büyük boy gözlüklerini ve katmanlı mücevherlerini öne çıkaran bir sergi olan "Rara Avis"te Apfel'i göstermesinden sonra, uluslararası bir yıldız oldu. Sergi 2005-2006 yılları arasında gerçekleşti ve Apfel o sırada 84 yaşındaydı. O zamandan beri, ömür boyu süren sevgisi ve moda dünyasına yaptığı katkılarla ünlendi. 2018'de onun benzeri bir Barbie bebeği bile yaptırdı.

2011 yılında Apfel, MAC kozmetikleri için sınırlı sayıda makyaj koleksiyonu ve Home Shopping Network'te sattığı bir mücevher serisi geliştirdi. Dört yıl sonra, onun hakkında bir belgesel olan "Iris" büyük beğeni topladı ve hatta Emmy adaylığı kazandı.

Bu yazın başlarında Apfel, koronavirüs pandemisi sırasında insanların yaratıcılığını harekete geçirmesine yardımcı olmak için kendi boyama kitabını çıkardı.

Şimdi, bir asırdan biraz daha utangaç olan Apfel, taklit edilemez tarzı ve bilgelik sözleriyle hala hayranlarını büyülemeye devam ediyor.

 

‘’Tarzın DNA'nızda olduğunu ve gerçekten öğrenemeyeceğiniz bir şey olduğunu hissediyorum” dedi. "Her zaman kendim için giyinirim. Kimsenin ne düşündüğü umurumda değil. Ben asi değilim ve bunları kimseyi şok etmek için yapmıyorum. Açıkçası, umurumda değil.”

 

Gözlerinden ışık çıkan bu kadına hayran olmamak mümkün değil!

 

https://bigumigu.com/haber/yalinligi-anlatmak-icin-en-maksimalist-stil-ikonu-iris-apfel/

https://www.harpersbazaar.com/celebrity/latest/a19624313/iris-apfel-barbie/

https://thehousethatlarsbuilt.com/2018/05/iris-apfel-accidental-icon.html/

https://www.amazon.com/Iris-Apfel/dp/B00YIZWIRQ

https://www.veranda.com/home-decorators/a33313166/iris-apfel-coloring-book/

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın