YAZ koduyla %35 İndirim ☀️ 1.750 TL üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz

Eylül Ayı Doğum Taşı: Binlerce Yıldır El Üstünde, Safir

Eylül ayı doğum taşı, binlerce yıldır el üstünde tutulan bir mücevher, Safir. 

Safir genellikle mavi ve kırmızı çeşitlerden oluşsa da, bu doğum taşı diğer renklerden oluşan bir gökkuşağını temsil eder. Safir, Yunanca Sappheiros kelimesinden gelir ve mavi safir en popüler renkli taşlardan biridir. 

Safir uzun zamandır kraliyet ve romantizmle ilişkilendirilmiştir ve ayrıca sadaki ve ruhu sembolize ettiği söylenir. 

Safir Doğum Taşı Anlamı ve Tarihçesi


Eylül doğum taşı geleneksel olarak samimiyeti, gerçeği, sadakati ve asaleti sembolize eder. Sayısız yüzyıllar boyunca, safir kraliyet ve din adamlarının cüppelerini süslemiştir. Antik Yunan ve Roma'nın seçkinleri, mavi safirlerin sahiplerini zarar ve kıskançlıktan koruduğuna inanıyordu. Ortaçağ din adamları, cenneti simgeledikleri için safir takarlardı. Eski Persler, dünyanın aslında gökyüzünü mavi yapan dev bir safir üzerinde durduğuna inanıyordu.

Safir'in iyileştirici güçleri olduğuna inanılıyordu. Ortaçağ Avrupalıları, safirin veba çıbanlarını ve göz hastalıklarını iyileştirdiğini düşünüyorlardı. Safir doğum taşının da zehirlenmeye karşı bir panzehir olduğu düşünülüyordu.

Safir Nerede Bulunabilir?


Keşmir, Myanmar (eski adıyla Burma) ve Sri Lanka, Safir taşı için tarihsel olarak önemli üç kaynaktır. Asya ve Afrika'daki diğer ülkelerin yanı sıra Avustralya, Tayland, Kamboçya, Madagaskar ve Amerika Birleşik Devletleri'nde (Montana) önemli miktarlarda Eylül doğum taşı bulundu.

Safir Doğum Taşı ve Temizlik

Safir taşı sert ve güçlüdür, kırılması en zor taşlardan biridir. Bu sebeple, günlük aşınmalardan kendini korur, devamlı kullanıma müsaittir.

Eylül doğum taşını temizlemek için ılık, sabunlu su her zaman güvenli bir seçimdir. Nehir ya da akarsuda yıkamak her zaman daha etkilidir fakat musluk suyuyla da yıkanabilir.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın