BS35 koduyla %35 İndirim ❤️ 1.750 TL üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz

Bir Efsane: Mücevher Tasarımcısı Elsa Peretti'nin Hayatı

Floransa’da doğan Elsa Peretti, 1969 yılında New York’a gelip, Halston’la çalışmasıyla birlikte moda dünyasındaki yolunu çizmeye başladı. Tasarım konusundaki yeteneğiyle gözleri kısa zamanda üstüne çevirdi. İlk olarak Halston için parfüm şişesi ve mücevher tasarlayan Elsa, o dönem yarattığı etkinin gücüyle Tiffany & Co gibi dünyaca ünlü bir markanın dikkatini çekmeyi başardı. 

Aynı zamanda model de olan Peretti, uzun boyu, simsiyah kısacık saçları ve Akdeniz’li olmanın verdiği sıcak, renkli kişiliğiyle o dönem modellerinin arasından hızlıca sıyrılmayı başardı. Hatta, dönemin önemli fotoğrafçılarından biri olan Helmut Newton’un da dikkatini çekmeyi başardı ve ikonik karelerden biri olan Bunnygirl’ü birlikte hayata geçirdiler. 

Kadınların gücünü ve korkusuzluğunu aksesuarlarında hikayeleştirmek isteyen Elsa Peretti, ikonik aksesuarlarından biri olan Bone Cuff’u çocukken kilisede gördüğü insan kemiğinden tasarladı ve Sophia Loren, Liza Minelli, Naomi Watts gibi bir çok önemli ismin bileğini süsledi. 

Open Heart adlı kolyeyle her yaş grubunun gönlünü kazanmayı başardı. Her stilden kadının beğenisini kazanmasıyla belki de en sevilen parçalardan biri oldu. Yumuşak kıvrımları ve kalbin içindeki boşlukla ünlü heykeltıraş Henry Moore'un eserlerinden ilham aldığı görülebiliyordu. 

Elsa Peretti’nin stiline baktığımız zaman içindeki maskülenliği feminenliğin zarafetiyle dengelediğini görebiliyoruz. Abartıdan uzak fakat gösterişli tarzıyla kendini bir çok aksesuar tasarımcısından ayırmayı başarıyor. Tüm bu aksesuarlar ve daha nicesi stil devrimi niteliğinde olmakla beraber, günümüzde hala yorumlanıyor ve farklı koleksiyonlarda Peretti'nin adını yaşatmaya devam ediyor. 

 

2020 Mart ayında hayata veda eden Elsa Peretti, şu günlerde Halston dizisiyle gündeme tekrar geliyor. Fakat şunu belirtmek isteriz, Elsa Peretti’nin biyografisi de en az Halston kadar çekici olacaktır. 

 

http://www.brandlifemag.com/elsa-perettinin-unutulmaz-mucevherler/

https://tr.pinterest.com/pin/55943220341652370/

https://www.tiffany.com/jewelry/necklaces-pendants/elsa-peretti-open-heart-pendant-30171179/

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın