BS35 koduyla %35 İndirim ❤️ 1.750 TL üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü temelinde, kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılır. Bu kazanımın arkasında ise büyük bir güç ve direniş olduğu yadsınamaz bir gerçek. Hazır 8 Mart yaklaşırken, bu yazımızda sizlerle Kadınlar Günü’nün hikayesini paylaşmak istedik…
8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde yer alan bir tekstil fabrikası çalışanı 40.000 dokuma işçisi, daha iyi çalışma şartları istedikleri için  greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucu, 120 kadın işçi hayatını kaybetti. Bu ülke çapında büyük tepkiler çeken bir olaya dönüştü ve işçilerin cenazesine 10.000’ni aşkın kişi katıldı.
26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
İlk yıllarda belirli bir tarih saptanmamış ve sadece ilkbahar zamanında kutlanmaya başlanmıştı. Tarihin 8 Mart olarak belirlenmesi, 1917 Bolşevik Devrimi’nin önderi ve Sovyetler Birliği’nin kurucusu Lenin’in önerisiyle 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi.
Eşit hakları, özgürlüğü ve mutluluğu sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde değil, her gün hak eden tüm muhteşem kadınlar, mücadelemizin karşılığını alabildiğimiz bir dünya dileğiyle...
 
Bugüne özel WOMEN kupon kodunu kullanarak %30 indirimden faydalanabilir ve Bonjouk aksesuarlarıyla güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

 

 

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın